ÚVOD DO TVORBY KOSTÝMŮ pro začátečníky

12/27/2019

Každý má svůj důvod, proč začal/chce začít s tvorbou kostýmů. Tělesné proporce, neschopnost najít co opravdu chci, extravagantní vkus, do kterého se výrobcům moc nechce, a pokud ano, tak v omezených a předražených kolekcích. Pokud vás láká tvorba kostýmů, ale nemáte moc zkušeností se šitím, tyto řádky jsou pro vás. Několik rad pro začátečníky.


V první řadě začneme úplným úvodem. Než člověk začne tvořit, musí (ne vždy) mít nějakou vizi, co chce mít na sobě a jak v tom má vypadat. Kostým je hra, kde se nemusíte omezovat, pouze na vhodnou barvu, která jde k pleti, ale i na nějaké myšlence, která se bude odrážet v kostýmu a vhodně doplňovat hudbu. Ale protože jsme na začátku tvorby, tak trochu nudné teorie o tom, co si pořídit do začátku. :) 


V první řadě začněte návrhem. Chcete šít stěžejní kostým, který se v základní podobě s vámi potáhne několik let, nebo potřebujete něco na jednu konkrétní choreografii? To je potřeba si ujasnit. V prvním případě vybírejte pouze barvy a styl, o kterém víte, že se s vámi, s nějakými těmi vývojovými obměnami, táhne celoživotně. Nekupujte nic z rozmaru, který vyprchá. Strávíte dost času návrhem, nákupem látek a ozdob, stříháním a šitím, abyste si mohly po pár dnech po skončení prací říct, ok, tak si to vezmu jenom jednou, pak nevím, co s tím, není to úplně můj styl. Naše doba nás vychovala v rozmarech, kdy si bezbolestně koupíme spousty věcí, klidně i mimo náš osobní vkus, které nosíme párkrát a pak jdou pryč. Nakupování v obchodě vás časově vyjde na jednu zkoušku a jedno pípnutí, šití celého kostýmu vám zabere několik celých dní, od rána do večera. Tedy, rozmary stranou, kupte si látky, které zbožňujete celoživotně, to samé barvy a styl ozdob. Samozřejmě, že kostým se dá vždy prodat, to už však musíte šít na prodejné úrovni. U kostýmu na jednu choreografii je to jedno, tam klidně dejte prostor rozmarům.


Nákup ozdob - vyhněte se lacinému plastu, co se ošoupá. Samozřejmě, možná už máte nějaké ty kostýmy, kde plast hraje hlavní roli. Opět - šití vám zabere nějaký čas a nechcete vidět, jak se vám hodiny prací ošoupou během dvou vystoupení. Bolí to. Věřte mi. Doporučuji sklo, dřevo, kov, v případě i kvalitní plast, který se neošoupe ani neztratí barvu. 


Nákup nití - každému začátečníkovi v šití pokud dáte na výběr mezi nití za dvacet korun a nití za padesát, samozřejmě že si koupí tisíc kilometrů za dvacet. Hrubá chyba, raději tu dvacku věnujte bezdomovci, bude z ní mít větší užitek než vy z levných nití. Levné nitě jsem kupovala na střední s omezeným rozpočtem, abych následně po pár nošení znova přešívala párající se partie a zjistila, že drahá nit je levná a levná je předražená. Jděte po nitích, které jsou kvalitní a leccos vydrží. Dneska mám krabici starých levných nití, co se nedají na nic použít, tak s nimi alespoň stehuji, ale i na stehování jsou naprd, zvlášť pokud chcete oblečení ještě zkustit před sešitím - nitě se rozškubou při zkoušce.


Špendlíky - další můj omyl z náctiletých tvůrčích dob. Proč kupovat krabičku špendlíků za stovku, když u Vietnamců dostanu stejný počet za dvacku. Navíc se s tím jenom špendlí, že jo. Nebudu utrácet za něco, co v podstatě bude v látce pár minut, že jo... A zbydou vám peníze na koncert, že jo... Chyba! Ok, pokud šijete s bavlnou nebo lnem a obecně pevnými látkami, klidně do nich vražte špendlík made in China. Pokud máte látky jako satén, nedejbože hedvábí,  tak to vyhoďte, jak nejrychleji to jde. Laciné špendlíky často mívají takové mikroskopické háčky kvůli nekvalitní výrobě. Zkrátka blbě naostřené a zaháknou se vám za vlákno, a když jej vytahujete...máte zničenou látku. Jděte do českých špendlíků za stovku, má to svůj smysl. 


Jehly - viz stejný problém jako u špendlíků.


Správný špendlík, co vám neroztrhá látku a nebude tahat nitě, má dobře vybroušené špičky.

Asijské špendlíky, trhají jemné látky. Vyhněte se jim obloukem a nedívejte se na nízkou cenu, ta se zvýší všemi těmi zničenými látkami. Dají se použít jen na látky jako len, bavlna, pevný samet. Pokud je máte doma a nechce se vám je vyhazovat a pořizovat nové, před použitím na jemnou látku zkontrolujte špičky a vyřaďte všechny, co na ní mají nerovnost (počítejte klidně i s více jak polovinou vyřazených).


Střihy - pokud nemáte prostorovou a plošnou představivost, může být pro vás koupě střihu nutností. Já osobně si dělám a vymýšlím střihy vlastní. Časem jsem si pořídila učebnice, kde vám vysvětlí postup tvorby základních střihů a jejich úprav, abych ze své práce z hlavy udělala něco víc profi. Pokud jste začátečník a víte, že jste schopní odkoukat střih ze sukně v obchodech, tak není potřeba utrácet za Burdy apod. Opět trauma z prváku střední. Chci sukni z maskáčoviny vzor 95. Nikdo to neprodává, tak si rozhodnu ušít svůj první výrobek do šatní skříně. Jdu si koupit za sedmdesát korun Burdu....A zjistím, že jsem dala sedmdesát korun za dva obdélníky! Jako správnou držgrešli mě to dopálilo a zapřísáhla jsem se, že od teď si střihy budu vymýšlet sama. Více v seriálu o střizích. Pokud máte prostorovou a plošnou představivost, můžete si ušetřit spoustu peněz, když si je budete rýsovat samy. Případně zabruste na internet. Doporučuji youtube zemí třetího světa, latinské Ameriky a Ruska. Prostě všech zemí, kde krejčovství je řešení číslo jedna jejich sociální situace. Najdete spoustu materiálu, kde vám přesně ukáží nejen šití čehokoliv, ale i tvorbu střihů. Pokud vám nevadí jazyková bariéra a jste schopné to odkoukat, i případně rozlouskat střih v azbuce nebo čínštině, je to dobrá volba. Nakonec i český internet bude mít nějaké ty střihačské základy. Nebo mrkněte na můj střihačský seriál.


Nákup látek - narozdíl od předchozích odstavců, vás tu nečekají podrazy typu mikroskopické háčky apod. Na taneční kostým je vždy lepší volit něco s přídavkem elastanu nebo vazbou, která zajišťuje pružnost. Zvláště pokud musíte potáhnout podprsenku větší velikosti, vždy sáhněte po látce s co největší pružností, ušetříte si spousty nervů a záševků.



Závěr:

Pokud chcete na něčem šetřit, dá se ušetřit na látce v různých výprodejích a likvidacích obchodů. Určitě neškudlete na jehlách, špendlících, nitích a nůžkách, raději si připlaťte a vyhněte se v této kategorii všemu made in China.

© 2019 CARTOONICA. 12 Pike St, New York, NY 10002
Powered by Webnode
Create your website for free! This website was made with Webnode. Create your own for free today! Get started